Drømmen om det svarte belte

gradering-kids I klubblokalene til Finnsnes Karateklubb på Stamina lever drømmen om en dag å kunne knyte det svarte belte rundt livet. Hard trening, disiplin og terping på teknikker en del av veien mot å bestå en karategradering. Den 26.mai møtte 51 forventningsfulle unge utøvere opp for å gjennomføre vårens eksamen. En eksamen etter å ha trent siden nyttår med ett mål for øye, å kunne ikle seg en ett nytt karatebelte. For noen var dette den første gradering på en ferd som består av 12 beståtte tester før man ikler seg det myteomspunnede sorte belte. For andre igjen var dette en i rekken av flere tidligere avlagte tester. Spenningen var nok like stor for alle da prestasjonskravene øker i takt med antall beståtte tester. I dyp konsentrasjon startet man med å vise ulike slag, stillinger, blokkeringer og spark i håp om at teknikkene ville overbevise sensorene om at man fortjener å smykke seg med en ny grad. Sensorene var klubbens tre sortbelter. De fulgte nøye med og spenningen var til å føle på. Teknikkene ble gjennom graderingen avbrutt av fysiske tester der både armhevinger og situps inngikk som en del av programmet. Som et siste bevis på at man mestrer kravene måtte man gjennomføre disiplinen kata. Etter drøye to timer var det hele over og tid for dommen. For de fleste gikk det bra og de fikk bestått nytt belte kan knyttes rundt livet. Noen får prøve igjen om noen uker og for de er det viktig å holde motivasjonen og treningen ved like og satse på at man greier bragden neste gang.
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Stamina HOT Finnsnes 
Strandveien 68 
9300 Finnsnes

Nulla consequat malesuada turpis, fringilla varius ipsum varius vel. Sed tortor arcu, finibus non lacinia et, dignissim nec sapien.